Česi koji igraju kao Španci: Slavija Prag je ponovo ponos češkog fudbala, klub sa tradicijom i jasno izraženom idejom igre

Slavija iz Praga je prošlog leta dobila novog vlasnika, koji je ujedno i veliki navijač kluba. Ova promena dodatno je ojačala klub, koji se oslanja na češko znanje i češki talenat, ali igra po modernim fudbalskim principima.

Miha Zupan
8. novembar 2024, 10:30

Slavia (Foto: uradna spletna stran kluba)

Praška Slavija trenutno je jedan od najuspešnijih timova u Evropi. U češkom prvenstvu, na 12 utakmica, ostvarila je 11 pobeda i samo jedan remi, dok je u evropskim takmičenjima na sedam utakmica zabeležila tri poraza u gostima protiv Lila, Atletik Bilbaa, a juče i protiv Ajntrahta. Sve su to zapadnoevropski klubovi sa neuporedivo većim budžetima.

U poslednje dve sezone češko prvenstvo osvajali su njihovi veliki rivali, Sparta, koja u tekućoj sezoni zaostaje već devet poena za crveno-belima. Odlični rezultati nisu ništa novo za ovaj kultni praški klub. Od kada je u decembru 2017. na klupu seo inovativni trener Jindrih Trpišovski, Slavia igra vrhunski ofanzivni fudbal sa visokim presingom i brzom tranzicijom.

To im je donelo tri titule prvaka Češke i zapažene uspehe u Evropi. U sezoni 2018/19 stigli su do četvrtfinala Lige Evrope; u sezoni 2019/20 igrali su u grupnoj fazi Lige šampiona i zadali dosta muka Barseloni, Interu i Dortmundu; u sezoni 2020/21 ponovo su stigli do četvrtfinala Lige Evrope; u sezoni 2021/22 igrali su četvrtfinale Lige konferencija; a u ovoj sezoni su u Ligi Evrope već pobedili Ludogorec u gostima, remizirali sa Ajaksom kod kuće i tesno izgubili od Atletika u Bilbau.

Pored sjajnog trenera, ključ uspeha je i finansijska stabilnost kluba. Novembra 2018. kompanija "Sinobo Group" iz Kine, specijalizovana za nekretnine, kupila je Slaviju, nastavljajući tradiciju kineskog vlasništva započetu 2005. godine. Novi kineski vlasnici uložili su dovoljno novca da "Sešivani" postanu konkurentni u Evropi i dominantni u domaćem prvenstvu.

Decembra 2023. klub je kupio češki energetski tajkun Pavel Tikač za dve milijarde čeških kruna (oko 78 miliona evra). Tikač nastavlja s mudrim vođenjem kluba, a prilikom preuzimanja izjavio je: "Verni sam navijač Slavije, kao što su bili i moj otac i deda. Činjenica da mogu doprineti daljem razvoju Slavije za mene je velika čast. Nadam se da će jednog dana moja deca nastaviti ovo što radim. Ovo za mene nije samo investicija, već i obaveza."

Za klub koji je po češkim standardima izuzetno bogat, moglo bi se očekivati da, poput savremenih evropskih timova, ima veliki broj stranih igrača. Međutim, to nije slučaj. Osnovu ekipe čine domaći fudbaleri. U startnoj postavi protiv Atletika u Bilbau bila su samo četiri stranca: 22-godišnji Kamerunac Simion Mišez, 21-godišnji Grk Hristis Zefeiris, 19-godišnji Senegalac El Hadji Malik Diuf i 26-godišnji Liberijac Oskar. Od jedanaest igrača na klupi, samo je jedan bio stranac, Norvežanin Konrad Valem.

Osim iskusnog 33-godišnjeg kapitena Jana Borila i 28-godišnjeg veziste Lukasa Provoda, ekipa Slavije je veoma mlada i ima veliki potencijal za napredak uprkos sjajnim igrama i rezultatima.

Nije čudo da Slavija ima odličnu posetu na domaćim utakmicama. Savremeni stadion Fortuna Arena u Vršovicama prima 19.300 gledalaca i gotovo je pun na svim utakmicama, kako protiv manje atraktivnih timova iz češke lige, tako i protiv renomiranih stranih protivnika. Stadion je bio ispunjen do poslednjeg mesta protiv Ajaksa i Sparte, dok je najmanje gledalaca bilo protiv Sigme iz Olomouca, kada ih se okupilo 17.724.

Ostaje da vidimo kako će Slavija napredovati u narednim godinama sa novim vlasnikom koji je navijač kluba. Može li u budućnosti nadmašiti dosadašnje uspehe iz poslednjih šest godina?