
(foto: Zvanični FB/TW/IG igraća)
Fudbaleri LASK-a iz Linca režirali su jednu od najvećih i najlepših sportskih priča u ovogodišnjoj fudbalskoj sezoni širom Evrope. Klub iz Linca je nakon neverovatnih 61 godinu ponovo postao šampion Austrije, a da uspeh bude istorijski, ponovili su podvig iz 1965. godine – osvojili su i nacionalni kup!
LASK je u poslednjem kolu austrijske Bundeslige u gostima ubedljivo savladao bečku Austriju sa 3:0 i tako na veličanstven način potvrdio šampionsku titulu. Ovim trijumfom prekinuta je dugogodišnja surova dominacija najvećih sila tamošnjeg fudbala. Šturm iz Graca je bio šampion u prethodne dve sezone, dok je pre toga Red Bul Salcburg vezao čak deset uzastopnih titula. Koliki je ovo tektonski poremećaj govori i podatak da je Salcburg u "Eri Red Bula" prvi put završio sezonu ispod drugog mesta.
Priča kluba iz Linca dobija na težini kada se pogleda kako je ova sezona uopšte počela. Šef stručnog štaba Ditmar Kibauer preuzeo je ekipu u oktobru prošle godine, u momentu kada se tim nalazio na pretposlednjem mestu na tabeli i kada je jedini cilj bio goli opstanak u ligi.
Samo nekoliko meseci kasnije, usledio je holivudski preokret i potpuna renesansa. LASK u svojim vitrinama sada ima dve titule šampiona Austrije i dva trofeja u kupu. Zanimljivo, oba puta su osvojena u paketu kao duple krune – davne 1965. i ove, nezaboravne 2026. godine.