
(foto: Getty Images)
Arsenal je u finalu Lige šampiona doživeo još jedno bolno razočaranje i izgubio od Pari Sen Žermena, ali pravi spektakl odigrao se pored malih ekrana. Pošto je TV kuća TNT Sports (zajedno sa platformom HBO Maks) odlučila da finalnu utakmicu iz Budimpešte naplati, škrti Englezi su masovno „zapalili“ internet u potrazi za besplatnim linkovima.
Kako prenosi ugledni britanski list Gardijan (The Guardian), finale je legalno pratilo oko 7 miliona ljudi, dok je na ilegalnim strimovima zabeleženo nestvarnih 16,2 miliona pregleda sa čak 3,7 miliona jedinstvenih IP adresa! Čak je i britanski premijer Ser Keir Starmer, inače vatreni navijač Arsenala, javno molio televiziju da pusti besplatan prenos, ali uzalud.
Sponzori iz senke: Kocka, prevare i finale Lige šampiona
Da stvar bude zabavnija, dok su navijači „tobdžija“ čupali kosu gledajući kako im izmiče trofej, strimovi su pucali na svakih nekoliko minuta. Gardijan navodi da je čak 89% reklama na ovim sajtovima vodilo ka neregistrovanim i sumnjivim onlajn kladionicama.
„Između ilegalnog striminga i neregistrovanog kockanja postoji mračna veza još od pandemije,“ objašnjava za Gardijan Ismail Vali, predsednik kompanije GCI.
Dok se TNT hvali dobrom gledanošću i uspesima Aston Vile u Ligi Evrope i Kristal Palasa u Ligi konferencija, UEFA čupa kosu zbog gubitka profita. Naravoučenije: ako ne date Englezima fudbal besplatno, oni će naći način – makar gledali utakmicu preko pikselizovanog linka sa arapskim komentarom i reklamama za sumnjive kazine.