(foto: Zvanični FB/TW/IG kluba)
Srpski fudbalski klubovi se suočavaju s ozbiljnim problemima u evropskim takmičenjima, sa skorom od 19 mečeva i čak 15 poraza ove sezone. Šta zapravo ide po zlu?
Srpski fudbal ponovo beleži katastrofalne rezultate na evropskoj sceni. Pet timova koji ove sezone predstavljaju Srbiju doživljavaju ponavljajuće poraze, što postaje zabrinjavajući trend za kontinentalni nastup srpskog fudbala.
Ovo stanje nije novost. Prošla sezona je nazvana "istorijskom", ali iz pogrešnih razloga, jer su srpski klubovi doživeli rekordan broj poraza, što je dovelo do drastičnog pada na tabeli UEFA klupskog koeficijenta, sa 11. na 20. mesto. I ove sezone, sa pet predstavnika koji pokušavaju da se takmiče u Evropi, jasno je da nešto suštinski ne funkcioniše. Porazi su postali pravilo, dok su pobede retkost.
Najnoviji neuspeh dolazi od strane TSC-a, koji je doživeo treći poraz u isto toliko evropskih utakmica ove sezone, posle teških poraza u plej-ofu Lige Evrope protiv Makabija iz Tel Aviva. Nakon što su izgubili na otvaranju Lige konferencija od Astane sa 0-1, klub iz Bačke Topole sada ima gol-razliku od 1-9 kroz tri meča.
Brojke su neumoljive:
Srpski klubovi u Evropi (sezona 2024/2025)
- Odigrane utakmice: 19
- Pobede: 3
- Nerešeno: 1
- Porazi: 15
- Gol razlika: 14-39
Crvena zvezda je u Ligi šampiona naišla na najteže protivnike, zabeleživši tri poraza (protiv Boda, Benfike i Intera), uz jednu pobedu protiv norveškog tima, što im je omogućilo ulazak u grupnu fazu. Gol razlika kroz ove mečeve iznosi 4-8.
S druge strane, Partizan je doživeo pravu noćnu moru u evropskoj sezoni, ispavši iz kvalifikacija za Ligu šampiona, zatim Ligu Evrope, i na kraju iz Lige konferencija. Njihova kampanja je završena sa jednim remijem, pet poraza i gol razlikom 4-14.
Vojvodina i Radnički Kragujevac samo su dodatno pogoršali situaciju, doprinoseći sa četiri poraza i dve pobede sumornoj evropskoj statistici Srbije.
Uprkos investicijama u nove stadione i poboljšanju terena, kvalitet srpskog fudbala nastavlja da opada, a kraj ovog negativnog trenda nije na vidiku. Ključno pitanje ostaje: kako zaustaviti ovu propast?