
San Siro. (foto: /)
Gradonačelnik Milana Đuzepe Sala podsetio je italijansku javnost, u nedelji pred prvi gradski derbi, da kultni stadion "Đuzepe Meaca", odnosno "San Siro", neće biti srušen sve i da se u narednom periodu oba velikana odsele s njega.
Za
Salu i njegovu koaliciju na lokalnom nivou milanski stadion ima preveliku kulturnu i istorijsku važnost da bi bio srušen.
Pored toga,
Milano decenijama ubira ozbiljan profit iznajmljujući "evropsku fudbalsku katedralu" plavo i crveno-crnima, praktičnom uzimajući procenat od svake prodate ulaznice, a prošle sezone oba tabora gledalo je preko 74.000 navijača u proseku.
Dok grad lepo zarađuje od svog fantastično konstruisanog, ali zastarelog i prevaziđenog objekta,
Inter i Milan uveliko su izgubili trku s konkurencijom i primat u evropskim takmičenjima, jer ostaju bez ogromnih profita koji dolaze zajedno s izgradnjom modernih stadiona koji su u vlasništvu samih klubova.
Stadion pruža neverovatan doživljaj i stvara enormnu buku na terenu, ali van njega ne postoji ništa na čemu klubovi mogu da zarađuju dodatni novac, niti je on u funkciji u danima kada nema utakmica (osim muzeja i zvaničnih butika).
S druge strane, klubovi vlasnici svojih stadiona rentiraju poslovni prostor 365 dana u godini, imaju u ponudi restorane, zabavne parkove, mini tržne centre, obdaništa, zanatske radnje i salone različitih usluga, a na samim tribinama i posebne lože koje se iznajmljuju za desetak i više hiljada evra za samo jednu utakmicu.
Od toga "
San Siro" ima muzej i butik, zbog čega su i nerazuri i rosoneri uveliko u fazi priprema izgradnje svojih stadiona, jer nikakvi sportski uspesi, niti sponzorski ugovori ne mogu da nadoknade novac koji gube rentiranjem oronulog stadiona u vlasništvu grada.
Radi se o gubitku od oko 100 miliona evra godišnje, bez kojih nije moguće odgovoriti na mogućnosti najbogatijih klubova Evrope.