(foto: Getty Images)
Fudbal može biti dobar posao, ali obično ne donosi profit. Lančano vlasništvo u brojnim klubovima zvuči primamljivo, ali može biti opasno. Ovo je priča o kompaniji 777 Partners!
Fudbal je oduvek bio samo odraz društva. I u našem kapitalističkom društvu imamo kapitalistički fudbal. U korporativnom kapitalizmu, kapital se koncentriše u rukama manjine, i tako je i u fudbalu, gde smo došli do situacije da Ligu šampiona može osvojiti samo mala grupa superklubova. Još jedna od karakteristika korporativnog kapitalizma, koja se sve više odražava i u fudbalu, jeste koncentracija kompanija, odnosno fudbalskih klubova, pod jednim vlasnikom.
Najpoznatiji u ovom području su "City Football Group" i "Red Bull", koji poseduju veliki broj fudbalskih klubova širom sveta (CFG 13 i RB pet). U poslednje vreme, na naslovnim stranama svetskih medija pojavila se i kompanija 777 Partners, koja je u poslednjih nekoliko godina, po uzoru na CFG i Red Bull, kupila većinske udjele u pet klubova, a najviše pažnje izazvao je njihov neuspešan pokušaj preuzimanja engleskog Evertona.
Privatnu investicionu kompaniju 777 Partners, sa sedištem u Majamiju, osnovali su 2015. godine Stiven Pasko i Džoš Vonder. Njihov prvi izlet u fudbalski biznis bio je kupovina manjeg udela (samo 7,5%) španske Sevilje 2018. godine, dok su prvi veći posao obavili pre tri godine, kada su u septembru 2021. za 150 miliona evra kupili italijansku Đenovu. Već u februaru 2022. godine, 777 Partners su proširili svoj fudbalski portfolio kupovinom 70% brazilskog palog giganta Vaska da Game za 125,8 miliona evra.
Zatim su počeli da se šire munjevitom brzinom. Mesec dana kasnije, kupili su belgijski Standard Lijež za 55 miliona evra, a u aprilu 2022. i kultnog pariskog trećeligaša Red Star. Krajem 2022. kupili su manjinski udeo u australijskom Melburn Viktoriju, a potom u martu prošle godine i većinski udeo u berlinskoj Herti. Njihov najambiciozniji posao usledio je u septembru 2023. godine, kada su se sa vlasnikom Farhadom Moširijem dogovorili o kupovini engleskog Evertona. Međutim, posao se odužio i ispostavilo se da 777 Partners nema dovoljno novca da izvede kupovinu engleskog premijerligaša. Everton se guši u dugovima, koji iznose najmanje 385 miliona evra, a kada se tome dodaju dugovi prema trenutnom vlasniku Moširiju i nesuđenim budućim vlasnicima 777, brojka prelazi milijardu evra. Klub je na ivici bankrota.
Ništa bolje ne ide ni 777 Partners, jer se njihova finansijskia imperija počela urušavati kao kula od karata. Tužbe zbog neplaćenih obaveza stižu sa svih strana, a navijači klubova u njihovom vlasništvu oštro protestuju. Pariški Red Star je poznat po levičarskim navijačima, koji su od početka bili protiv preuzimanja, a nakon što je doveo zeleno-bele u drugu ligu, zbog neslaganja sa vlasnicima, dao je ostavku i cenjeni trener Habib Beje. Navijači Standarda su nedavno izazvali odlaganje utakmice Standard-Vesterlo, jer su blokirali pristup stadionu tokom protesta. Takođe, navijači Vaska, koji su u početku bili oduševljeni preuzimanjem, promenili su mišljenje i sada zahtevaju odlazak američkih investitora.
Navijačima Standarda i Vaska očigledno će se ispuniti želja. 777 puca po šavovima. Njihova niskobudžetna australijska avio-kompanija Bonza otišla je u stečaj, belgijski sud zamrznuo je imovinu kompanije zbog mahinacija u Liježu, a u Brazilu je sudija Paulo Ased Estefan suspendovao korporativna prava kompanije 777 u Vasku da Gami i uklonio Vondera i Paska iz upravnog odbora kluba.
Navijači Đenove i Herte sa zabrinutošću prate razvoj događaja, iako nisu tako neprijateljski nastrojeni prema 777 kao njihove kolege u Francuskoj, Belgiji i Brazilu. Razlog je vrlo jednostavan. Pre preuzimanja, ligurski i berlinski klub imali su još gore, još nesposobnije i još više omražene vlasnike. Kod Đenove je to bio Enriko Preciosi, a kod Herte Lars Vindhorst.
Nedavno su organizovani navijači svih klubova u većinskom ili manjinskom vlasništvu 777 Partners, izuzev Đenove, dali zajedničku izjavu za javnost:
"Mi, navijači klubova Herta, Melburn Viktori, Red Star, Sevilja, Standard Lijež i Vasko da Gama, udružili smo naše glasove kako bismo govorili protiv našeg zajedničkog vlasnika: 777 Partners. U ovom trenutku, javnosti je poznato dovoljno podataka da svi mogu razumeti da je 777 Partners prevarantska, do grla zadužena kompanija i toksičan akter u svetu fudbala. Stoga je neophodno da 777 Partners odmah napusti naše klubove!"
Prošlog vikenda je izašlo u javnost da su Džoš Vonder, njegova sestra Moli Vonder i Stiven Pasko već 6. maja podneli ostavke na vodeće pozicije u kompaniji 777 Partners. Šta god da proistekne iz nastale situacije, jedno je potpuno jasno. Vlasništvo velikog broja klubova od strane raznih američkih špekulanata, hedž fondova, zalivskih monarha, austrijskih kraljeva gaziranih pića i sličnih proizvoda globalnog kapitalizma je problem s kojim bi trebalo da se suoče FIFA i UEFA. Ali, pošto su te dve institucije otprilike toliko "moralne" koliko i kompanije koje bi trebalo da nadziru, drastične promene na ovom polju u skorije vreme ne treba očekivati.