
(foto: Posnetek zaslona)
Besni su bili fudbaleri i navijači Arsenala, menadžer Mikel Arteta i Deklan Rajs su zbog žestokih protesta dobili žute kartone, ali nemački arbitar Danijel Zibert ostao je nem. Detalj iz 100. minuta finala Lige šampiona u Budimpešti, kada su u kaznenom prostoru Pari Sen Žermena pali Noni Madueke i Nuno Mendeš, podigao je ogromnu prašinu.
Ipak, nekadašnji poznati premijerligaški sudija Mark Halsi detaljno je analizirao ovu situaciju za SunSport i objasnio zašto „tobdžije“ zapravo nemaju pravo da krive glavnog arbitra, a ni VAR sobu.
„Arsenal je imao ogroman krik za jedanaesterac u prvom produžetku kada je Madueke pao nakon duela sa Mendešom. Moram priznati, u realnom vremenu i meni je to delovalo kao čist penal. Međutim, kada pogledate usporeni snimak, jasno se vidi da Madueke zapravo drži Mendeša za ruku“, objašnjava Halsi.
Engleski stručnjak je potom pojasnio ulogu tehnologije u ovoj prelomnoj situaciji, naglašavajući da ovo nije situacija u kojoj je video-asistent morao da reaguje.
„Nisam siguran šta je tačno sudija Zibert video na terenu, ali da li je ovo bila jasna i očigledna greška da bi se VAR umešao? Po mom mišljenju – ne. Isto tako, da je sudija na terenu pokazao na belu tačku, VAR se opet ne bi umešao jer odluka ne bi bila očigledna greška. Ovo je jedna od onih situacija gde će jedni reći da jeste, a drugi da nije penal. Sve je subjektivno i to je jedini razlog zašto VAR soba nije intervenisala.“
Dok su zvižduci razočaranih navijača Arsenala odjekivali „Puškaš arenom“, odluka se nije promenila. Meč je otišao u penal-lutriju gde je tragičar postao Gabrijel Magaljais, a dok su fudbaleri Londona tugovali, napadač Mančester sitija Erling Haland je na društvenim mrežama već počeo da „dosipa so na ranu“ starim rivalima provokativnim objavama.