
(foto: Posnetek zaslona)
Srpski biznismen i vlasnik Sautemptona, Dragan Šolak, konačno je progovorio nakon nezapamćenog skandala koji je uzdrmao engleski fudbal i uništio snove kluba o povratku u Premijer ligu. U svom prvom javnom obraćanju posle kontroverzne afere "Spajgejt" (Spygate), Šolak je priznao greške i uputio direktno izvinjenje navijačima "Svetaca".
Sautempton je iza sebe imao sezonu iz snova – nanizali su 21 meč bez poraza, stigli do polufinala FA kupa i na terenu obezbedili plasman u plej-of za ulazak u viši rang. Međutim, sve je palo u vodu kada je nezavisna disciplinska komisija surovo kaznila klub zbog špijuniranja treninga tri protivnička tima.
Kazna je bila brutalna – izbacivanje iz finala plej-ofa, što je izazvalo zemljotres na Ostrvu.
Srpski magnat Dragan Šolak je u otvorenom pismu preuzeo potpunu odgovornost na sebe:
"Želim da se izvinim zbog načina na koji se sezona završila. Kao prvi čovek kluba, preuzimam odgovornost za sve što se dešava u Sautemptonu. Greške su napravljene i izvući ćemo pouke iz njih", poručio je Šolak.
Ipak, iako priznaje krivicu, Šolak je oštro skrenuo pažnju na to da su aršini Engleske fudbalske asocijacije (FA) bili prestrogi.
"Pravila jesu prekršena i konsekvence moraju da postoje. Međutim, ubeđen sam da je kazna apsolutno neproporcionalna prekršaju, naročito kada se uporedi sa nekim ranijim slučajevima. Navijači i igrači su ovde izgubili najviše."
I pored tektonskih poremećaja, Šolak je pokazao stabilnost i potvrdio da stručni štab na čelu sa trenerom Tondom Ekertom, kao i tehnički direktor Johanes Spors, imaju njegovo apsolutno poverenje i ostaju na funkcijama.
Cilj za sezonu 2026/27 je kristalno jasan – ekspresan povratak tamo gde klub i pripada.
"Želimo povratak u Premijer ligu. Verujemo u našeg trenera i u smer koji smo zacrtali. Tokom leta ćemo sklopiti tim koji će podići navijače na noge i vratiti uzbuđenje na 'Sent Meris' stadion", obećao je srpski vlasnik.