Gleison Bremer. (foto: Getty Images)
Brazilac od dolaska u Torino utridesetpetostostručio cenu na tržištu iako je počeo da igra ozbiljan fudbal sa 17 godina.
Bajke su ispričane o tome kako igra
Gleison Bremer, jedan od najtraženijih halfova u Italiji ovog leta. Jurio ga je
Inter, a oteo
Juventus. Posle sezone u kojoj je stavio u džep sve napadačke vedete lige. A, kada je stigao u Torino 2018. godine vredeo je tek 1.000.000 evra, a plaćen je 5.800.000. Sada vredi 35.000.000, a Juventus se isprsio sa 40.000.000 fiksno i još 7.000.000 evra u bonusima.
Ipak, to nije tema naše priče. Naša priča je o životnom putu Gleisona Bremera Silve Nascimenta, Brazilca koji je uspeo u fudbalskom svetu. Prava filmska. Ona o uspehu momka iz siromašne porodice.
Dobio ime po Bremeu
Rođen je 18. marta 1997. godine u Itapitangi, lepom slepom crevu Brazila. Majka mu je dala ime Gleison, otac Bremer, a kao što to tradicija nalaže u Brazilu poneo je i njihova prezimena, Silva po majci, a Nascimento po ocu.
Najinteresantnija je priča odakle Bremer? Pa, po nemačkom reprezentativnom beku
Andreasu Bremeu. Otac je bio oduševljen kako je Breme odlučio finale Mundijala u Italiji 1990. i kako je uvek preuzimao na sebe odgovornost da šutira odlučujuće penale. Odatle Bremer.
A, koji Brazilac ne želi da mu sin postane fudbaler, igra u Evropi za velike klubove i nosi dres Karioka? Tako je bilo i sa Bremerom. Otac, Nascimento, je naslutio, a i on je voleo fudbal. Zato ga je često pokrivao u radovima na njihovoj farmi, kada je naslednik išao da pika lopte.
Sladoledžija sa stilom
Bremerovi roditelji (foto: Zvanični FB/TW/IG igraća)
Farma je donosila hranu na sto, a novac za sve ostalo majka, Silva, je pravila magičan sladoled. A, glavni sladoledžija bio joj je sin. Smislio je način sa stiroporom kako da što duže očuva zaleđeni proizvod i lepo je zarađivao. Roditelji su mu davali 50 posto zarade kao džeparac.
Taj novac je trošio na put za treninge, polovinu, a drugu na igrice, naravno fudbalske. Bilo je to opterećenje za porodicu koja je živela standardom ispod srednje klase, a koja se zahvaljujući fudbalskom umeću Bremera sada dobro situirala.
Sve to vreme Bremer je išao redovno u školu, sve dok nije završio srednju, a obožavao je geografiju i istoriju, zbog silnih svetskih mesta koje u tom trenutku nije mogao da poseti. A, sad igra i uživa u njima.
Fudbalski početak
Brazilsko državljanstvo je stekao rođenjem u državi Baja u severoistočnom delu zemlje. Afro-Brazilac je, popularni "Preto" kojih u državi ima 7,61 procenat.
Iako je završio redovno srednju školu, nije voleo da uči, već je išao da igra fudbal sa drugarima. Otac se potrudio da mu usadi po kome je dobio ime. Do 17 godine postao je lokalno poznat po fudbalskom umeću, ali tek na pragu 18. rođendana pronašao ga je
Desportivo Brazil.
Klub iz Porto Feliza kraj Sao Paula, skautirao ga je i doveo pod svoju kapu. Prilagodio se savršeno. Već 2014. akademija je dobila priliku da pošalje nekoliko igrača u Evropu, u Holandiju i Nemačku.
Vratio se u brazil Depsortivu i devojci, sad supruzi
Debori Klaudinjo. Zapazio ga je
Atletiko Mineiro i kupio 2017. godine. Klub koji je lansirao
Dijega Godina, Hulka, Dijega Koštu, Savinja, a pre njih
Ronaldinja, Robinja, Freda i
Emersona Rojala.
Kad raketa krene
Debitovao je protiv
Šapekoensea i bio najbolji na terenu u zasluženoj pobedi (1:0). Povredio se
Leonardo Silva, glavni defanzivac, pa je trener
Rodžer Mačado odmah lansirao Bremera kao lidera odbrane. Odmah je zacementirao mesto u startnih 11.
Profesionalac je bio manje od pola godine, a počelu su da pristižu ponude iz Evrope.
Roma je pokušala da ugovori prelazak Bremera. Klub je upravo kupio
Havijera Pastorea, Patrika Šika i
Stivena Enzonzija. Falio im je defanzivac. Bremer je odbio njihovu ponudu, jer nije bio spreman da bude rezerva.
Između svih dostupnih opcija, Bremer je izabrao da ode u
Torino i nije se pokajao. Dobio je mesto startera i dobar ugovor. Prvi put, Bremer je 2018. ostavio porodicu i krenuo za Italiju. Igrački, ostalo je bajka, pretočena u transfer u
Juventus.
Bremer sa suprugom i ćerkicom (foto: Zvanični FB/TW/IG igraća)
Problemi sa adaptacijom u Italiji
Za momka koji je navikao da lako savladava prepreke u novim sredinama, Bremer je u početku smatrao da je život u Italiji veoma težak. Brazilca su nervirale tri stvari, hladnoća, jezik i drugačija kultura.
Klub je angažovao profesora italijanskog, koji je uticao i da savlada jezik i da se privikne na kulturu življenja u Italiji, a prva zima je bila presudna da i to prelomi u glavi. Krajem godine se prehladio i posle prve prehlade, kada je video da to nije toliko strašno, sve je došlo na svoje mesto. Mada, jako ga je iznenadio sneg, koji je do tada video samo u filmovima.
Valter Macari je uverio Bremera da će 2019/20. da bude njegova sezona. Zahvaljujući samopouzdanju i veri, Bremer je eksplodirao u drugoj polovini te sezone. Zacementirao je mesto u timu i na fudbalskoj mapi.
A, kako igra najbolje ilustruje podatak da je na kraju te sezone imao 96 presecanja protivničkih pasova, što je rekord u svim ligama petice. Bio je i prvi po osvajanju lopte (251) i treći po uspešnim vazdušnim duelima (114).
Porodica je stub uspeha
Debora Kaludinjo je žena njegovog života, venčali su se 9. decembra 2017. u Brazilu. Već 2. novembra 2020. dobili su ćerku
Agatu. Otac i majka su mu i dalje farmer, samo sa ogromnim posedom, i domaćica, ali se sada sladoled pravi i jede iz ljubavi.
U slobodno vreme Bremer trenira i gleda boks. Idol mu je
Entoni Džošua, britanski profesionalni bokser. Fudbalski idoli su mu
Lusio i
Serhio Ramos. Visok je 188 centimetara i jedino što ne podnosi su laži.
Sa suprugom obožava da putuje, a omiljena destinacija su im Maragogi, poznati i kao brazilski Karibi. Bračni par Bremer je čest gost i evropskih znamenitosti.