Međunarodni fudbal

Valensija postigao prvenac na Mundijalu: Ništa od teorije zavere

Ivan Radošević 20. novembar 2022 0 Komentariši
Slavlje Valensije i Ekvadoraca u Kataru. (foto: Getty Images)
Dva puta je reprezentativac Ekvadora pogađao mrežu domaćina u prvih 16 minuta meča, ali mu je drugi put bio srećan da bude upisan kao prvi na ovom Mundijalu.
Ener Valensija je prvi strelac na Mundijalu u Kataru! I igrač kome je poništen prvi gol! I to je sve stalo u prvih 16 minuta meča sa domaćinom, Katarom, na otvaranju Svetskog prvenstva. To je 2.549 gol na planetarnim smotrama!

Već u 5. minutu je prvi put Valensija tresao mrežu Katara, ali je VAR poručio - ofsajd! Tako je Valensija i prvi igrač na ovom Mundijalu kome je poništen gol.

I treći put je pogodio Valensija u 31. minutu meča i tako bacio u blato sve one priče o nameštanju meča na otvaranju šampionata. Teorije zavere su propale, jer se tvrdilo da će na poluvremnu biti 0:0, a na kraju minimalna pobeda domaćina.

Prvi gol na Svetskim prvenstvima postignut je 13. jula 1930. godine, na prvom Mundijalu u Urugvaju. Postigao ga je Francuz Lusijan Loran iz voleja u blizini peterca na utakmici protiv Meksika na asistenciju Ernesta Libertata

Stoti gol na Mundijalima viđen je već na narednom Svetskom prvenstvu u Italiji, a postigao ga je fudbaler Azura Anđelo Skjavio koji je bio i jedan od najznačajnih aktera na putu Italijana do osvajanja titule. Broj mundijalskih golova postao je trocifren u 64. minutu utakmice grupne faze Italija - Sjedinjene Američke Države kada je Skjavio kompletirao svoj het-trik protiv nemoćnih Amerikanaca.

Na 500. gol čekali smo sve do Mundijala u Švedskoj 1958. godine i Škota Roberta Kolinsa. Škotska je u meču grupne faze izgubila od Paragvaja (3:2), a Kolins na kraju samo ublažio poraz svog tima, ali zato sebi doneo besmrtnost.

Hiljaditi pogodak na Mundijalima bio je delo Holnađanina Roba Rensenbrinka na Svetskom prvenstvu u Argentini 1978. godine. Holanđani su na tom šampionatu stigli do finala, gde su poraženi od domaćina, a napadač Rensenbrink bio drugi strelac turnira sa pet golova. Jedan od njih postigao je u grupnoj fazi protiv Škotske, taj je bio jubilarni, 1000. na Mundijalima, ali nedovoljan da se izbegne poraz (3:2).

Novi jubilarac bio je čuveni Argentinac Klaudio Kaniđa koji je na Mundijalu 1994. godine u Sjedinjenim Američkim Državama postigao 1.500. gol na Svetskim prvenstvima. Argentinci su u meču grupne faze gubili od Nigerije već posle osam minuta, ali su preokrenuli i stigli do pobede sa dva gola Kaniđe, a prvi je bio istorijski.

Na 2000. mundijalski gol čekalo se sve do novog mileniju. Te, 2006. godine na Mundijalu u Nemačkoj postigao ga je Šveđanin Markus Albak. Albak je ovaj gol postigao na utakmici protiv Engleske u grupnoj fazi i njime izjednačio na 1:1, pre toga je Džo Kol fenomenalnim pogotkom doneo vođstvo Englezima, a meč je završen remijem (2:2).