
(foto: Getty Images)
Šta se krije iza spornog gesta Meriha Demirala? UEFA istražuje Turčina koji promoviše opasne simbole!
Turski defanzivac Merih Demiral bio je nesporni junak utakmice osmine finala Evropskog prvenstva između Austrije i Turske. Sa dva gola srušio je naslednike Vundertima pod vođstvom selektora Ralfa Rangnika i osigurao turskoj reprezentaciji nastup u četvrtfinalu.
Prvi gol postigao je već u prvom minutu utakmice, a drugi otprilike sat vremena kasnije, kada je pogodio glavom. Drugi gol proslavio je visoko podignutim rukama i gestom zbog koje bi možda mogao biti kažnjen od strane UEFA. Prstima je naime pokazao znak "Sivih vukova", turske ultranacionalističke organizacije povezane sa krajnje desnom političkom strankom Nacionalni pokret (Milliyetçi Hareket Partisi – MHP). Ovaj gest je u Austriji zabranjen od 2019. godine, pa je Demiral verovatno sa još većim zadovoljstvom pokazao pred austrijskim navijačima. "Sivi vukovi", čije je službeno ime "Obrazovna i kulturna fondacija kluba idealista", zabranjeni su kao teroristička paravojna organizacija u nekoliko zemalja, poput Francuske, Azerbejdžana (gde su 1995. godine pokušali da izvedu državni udar) i Kazahstana. Njihova ideologija panturske sunitske države, koja bi se prostirala od Balkana do Centralne Azije i u kojoj ne bi bilo mesta za Kurde, Arape, Jermene i druge manjine, vrlo podseća na ideju Trećeg rajha.
"Sive vukove" i stranku MHP krajem šezdesetih godina osnovao je pukovnik Alparslan Turkeš, a trenutni lider je Devlet Bahčeli, koji je preuzeo vodstvo stranke i njenog naoružanog krila nakon Turkešove smrti 1997. godine. Sedamdesetih godina, u vreme političke nestabilnosti u turskoj republici, "Sivi vukovi" su učestvovali u političkom nasilju nad levičarima, Kurdima i drugim verskim i etničkim manjinama u Turskoj. Posle vojnog udara 1980. godine, bili su zabranjeni 13 godina. Od 1993. godine ponovno su aktivni, a povezuju ih i sa organizovanim kriminalom, terorizmom, trgovinom oružjem i drogom, kao nizom drugih kriminalnih dela.
Stranka MHP trenutno je četvrta najveća stranka u Turskoj sa 50 predstavnika u parlamentu od 600 članova. Godine 2017. predsednik Redžep Tajip Erdogan uz njihovu pomoć uspeo je da progura ustavni referendum kojim je turski politički sistem izmenjen iz parlamentarnog u predsednički, čime je dodatno ojačao svoju političku moć.
Da li je Merih Demiral pristalica turskog neo-fašizma ili je želeo samo da provocira austrijske navijače? Fudbaler koji sa svojih 26 godina već ima vrlo solidnu karijeru, igrao je, na primer, za Juventus i Atalantu, a trenutno je u Saudijskoj Arabiji saigrač Rijada Mareza u Al Ahliju, mogao bi zbog ovog gesta biti kažnjen od strane UEFA, koja nije naklonjena političkim porukama u fudbalu. Istraga je u toku.
Demiral, međutim, nije prvi fudbaler koji je izazvao mnogo pažnje podrškom turskim ultranacionalistima. Pre godinu dana, u javnosti je kružila fotografija bivšeg nemačkog reprezentativca turskog porekla Mesuta Ozila, na kojoj se jasno vidi da bivši zvezda madridskog Reala, Arsenala i Fenerbahčea na levoj strani grudi ima istetoviran simbol "Sivih vukova".
Ozil je takođe poznat kao obožavalac lika i dela turskog neliberalnog predsednika Erdogana, koji vlada čvrstom rukom, progoni političke protivnike i krši ljudska prava. Njih dvojica druguju još od 2010. godine, a Erdogan je 2019. godine čak bio i kum na Ozilovom venčanju. Zato se korak od podrške Erdoganu do podrške njegovim saveznicima ne čini kao veliko iznenađenje.
Međutim, Ozil više nije aktivan fudbaler, njegova uverenja predstavljaju samo njega samog, dok je Merih Demiral turski reprezentativac koji predstavlja svoju zemlju. Hoće li UEFA ovu stvar gurnuti pod tepih ili će uslediti sankcije za nesmotreni potez igrača koji je Turskoj obezbedio četvrtfinale?