(foto: Getty Images)
Tradicija je tradicija, a Boksing dej svake godine igra veoma važnu ulogu u sezoni engleske Premijer lige. Tako je bilo i ove godine.
Većina evropskih fudbalskih liga ima tokom božićno-novogodišnjih praznika zimski odmor, ali u Velikoj Britaniji situacija je potpuno suprotna. Kraj godine u britanskom fudbalu izuzetno je hektičan – utakmice se smenjuju jedna za drugom, a vremena za odmor gotovo da nema. Vrhunac ovog perioda je bez sumnje takozvani Boksing dej, dan posle Božića, koji ima posebno mesto u srcima britanske fudbalske publike.
Boksing dej, ili Dan kutija, jedinstven je britanski praznik, čije poreklo leži u činjenici da je britansko društvo najviše stratifikovano u Evropi. U 19. veku razvila se tradicija da bogate porodice dan nakon Božića daruju svoje posluge. Služavke i sluge dobijali su poklone u kutijama i nosili ih svojim porodicama. Vremenom, 26. decembar postao je neradni dan za posluge, kako bi ga mogli provesti sa svojim bližnjima, jer su na Božić morali služiti svoje poslodavce.
A šta je s fudbalom? Prvu utakmicu na Boksing dej odigrala su dva najstarija kluba na svetu, Šefild i Halam, još 1860. godine. Prvu ligašku utakmicu na ovaj datum odigrali su Vest Bromvič Albion i Preston Nort End već u prvoj sezoni engleskog ligaškog fudbala, 26. decembra 1888. Preston, koji je te sezone postao neporaženi šampion, savladao je Vest Brom u gostima rezultatom 5:0. Istog dana igrali su i Notingem Forest i Bolton.
Pre 1957. godine bilo je uobičajeno da se prvoligaški fudbal igra i na sam Božić. Od tada je postala tradicija da 25. decembar bude bez fudbala, dok se 26. decembra igra pun raspored utakmica. Ranije su se na Božić igrale utakmice protiv najbližih rivala kako bi se izbegla daleka putovanja. Međutim, s pojavom reflektora i večernjih mečeva smanjila se potreba da svaki praznik bude iskorišćen za fudbal. Tako je fudbal na Božić iščezao, dok je fudbal na Boksing dej postao još popularniji.
Najpoznatiji Boksing dej dogodio se 1963. godine, kada je na deset utakmica prve engleske lige postignuto neverovatnih 66 golova. Deo mistike i privlačnosti fudbala 26. decembra svakako se vezuje za taj legendarni krug mečeva, kada samo dva kluba, Bolton i Everton, nisu uspela da postignu gol. Gotovo šestinu svih pogodaka postigao je Fulam, koji je uništio Ipsvič sa 10:1.
Koliko je Englezima značajan fudbal na Boksing dej pokazala je i 2022. godina. Svetsko prvenstvo u Kataru završeno je finalom između Argentine i Francuske 18. decembra, ali Premijer liga je odlučila da se prvenstvo nastavi samo osam dana kasnije kako bi tradicionalni raspored posle Božića bio očuvan.
Da Britanci mogu igrati fudbal i zimi, najviše zasluga ima klima. Zbog Golfske struje britansko ostrvo ima blažu klimu od kontinentalne Evrope, sa znatno manje snežnih padavina. Kada bismo kod nas igrali 26. decembra, to bi zbog niskih temperatura i vremenskih uslova bilo mučenje kako za igrače, tako i za gledaoce. U Velikoj Britaniji, iako su temperature nešto niže nego u jesen, uslovi za fudbal ostaju odlični.
I ove sezone Boksing dej nije razočarao. Na programu je bilo osam utakmica, a mnoge od njih ponudile su odličan fudbal i neočekivane rezultate. Mančester Siti ponovo nije uspeo da pobedi, Vulvsi su naneli još jedan poraz Amorimovom Mančester Junajtedu, visokoletaći Čelsi je kod kuće izgubio od lokalnog rivala Fulama, dok je Notingem Forest nastavio sjajnu seriju pobedivši sada već komično predvidivi Totenhem Postekoglua.