SRB | SLO | ENG
Komentar: Ivan Radošević

Komentar

Crveni karton: Momci, sa takvim ponašanjem za bolje i nismo

Ivan Radošević 17. februar 2022 0 Komentariši
Detalj sa meče na Marakani između Crvene zvezde i Radničkog. (foto: Osebni arhiv)
Dešavanja na meču Kupa Srbije Crvena zvezda - Radnički iz Niša pokazali na kom nam je trenutno nivou sportska kultura.
Zamislite. Stadioni novi, funkcionalni, tribine uz sam teren, prvih 20 redova gledalaca čuje kad udari kost o kost, kada se ispuca lopta, kako kao parna lokomotiva diše desni spoljni dok sprinta uz aut-liniju kako bi centrirao, a trči ti omiljeni igrač u zagrljaj posle postignutog gola... Samo zamislite.

O tome u Srbiji, a i celom balkanskom regionu, možete samo da maštate. Da, delom su krive fudbalske organizacije i klubovi. Infrastruktura im je na nekom 127. mestu kada se prave planovi i budžeti. Sve se radi samo da bi se zadovoljili minimalni uslovi UEFA za odigravanje mečeva. Veći deo krivice snosimo mi sami, jer nikako da postavimo neku Margaret Tačer u političku fotelju da preseče.

Stadioni u Srbiji ispunjavaju minimalne kriterijume UEFA.

Novi dokaz u nizu je poslednja utakmica osmine finala Kupa Srbije Crvena zvezda - Radnički. Šta bi se u Beogradu desilo sa mladim Nikolom Štulićem da su tribine bile uz samu gol-aut liniju? I to možete da zamislite, naravno. Ili sa svakim protivničkim igračem koji bi postigao gol ili oštrije startovao na ljubimca domaće publike?

E, zato su nam ti stadioni i takav način posmatranja fudbala samo u mašti. Ali, možemo da uživamo svakog vikenda gledajući Premijer ligu i da se pitamo kako bi izgledala utakmica voljenog kluba u tim uslovima. Možda čak i da prisustvujemo takvom meču u nekom evrokupu, ali i tada sa neke galerije, daleko od prvih redova. Izgleda da nam je tu i mesto.

Loši primeri iskusnog Milana Borjana i mladog Nikole Štulića.

Nedostaje nam malo osnovne sportske kulture. Prvo, ne poštujemo protivnike, jer iz tog poštovanja ne bi se izrodilo ni ono Štulićevo utišavanje “severa”. Ali, mlad je i video je taj potez milion puta od starijih na milionima terena širom sveta.

Drugo, sami delimo pravdu. Da nije tako, tada ne bi bilo ni onog naletanja Borjana, ni uletanja kompletnih klupa u teren. Kao da smo u Brazilu, ili Argentini. A, i tamo se polako smiruju strasti. U svim sportskim pravilima piše da onaj ko prvi udari, ili napravi nesportski gest bude kažnjen isključenjem. Ali, onaj ko nastavi nesportsko ponašanje, uz direktnu kaznu snosi težu sankciju kod disciplinskih organa.

Treće, a možda i najvažnije, gajenje pravih vrednosti. Toliko dugo su pogrešni idoli na sceni u celom regionu da su nam ratovi, šovinizam, kriminal, starlete i ponašanje iz rijaliti šoova izbili i ono malo ljudskosti i pristojnosti. Baš zbog toga je potez Dejana Stankovića kada je prišao Štuliću onaj pravi. Šta mu je rekao, to je između njih dvojice, ali se nadamo da je reagovao u stilu starijeg brata. To bi nam vratilo nadu da ćemo i mi, možda, jednog dana gledati fudbal iz prvog reda pored aut linije.

KOMENTARI

0
Vest nema komentara.

ODGOVORI NA KOMENTAR

PONIŠTI
OBJAVI

SREDI KOMENTAR

PONIŠTI
SAČUVAJ

Poslednji komentari

Najviše komentarisano

Istaknuto

Ponosan sam što sam trener Partizana i neću da pričam koliko mi ovaj klub znači. Od dresa Partizana sam se oprostio 2019. godine i od tada se, dakle, sedam godina, bavim trenerskim poslom. Radio sam u pet različitih država, u klubovima koji su se borili za titulu, ali i za opstanak, gde su prioritet bili mladi igrači… Tako da mislim da sam spreman da se suočim sa najvećim izazovom u mojoj trenerskoj karijeri. Školovao sam se za ovo, znam šta me sve čeka i mislim da svi zajedno, uključujući i našu armiju navijača možemo da popravimo stvari. ...više
Saša Ilić
Tu je Engleska. Vraća li se fudbal kući? Videćemo. Zatim Hrvatska. Imam korene u Hrvatskoj, tako da navijam za nju na ovom prvenstvu. Imamo i Ganu, koja ima mnogo talenta, videćemo šta mogu pokazati. I na kraju Panama. Nažalost po njih, mislim da će u ovoj grupi biti vreća za udaranje. ...više
Zlatan Ibrahimović
Meni je lično žao što je Peđa otišao. A ovo što je napravio, to je moralan čin. I on je svoju vrednost neku ljudsku iskazao. Ko ima pravo da uruši jednog Peđu Mijatovića? Hoće li neko da mi objasni? Peđa je veliko fudbalsko ime. On je tri i po godine bio direktor najvećeg kluba na svetu, Real Madrida! ...više
Ljubiša Tumbaković

Anketa

Ko nosi najviše krivice za razdor u FK Partizan?


Svi glasovi: 86
Nogomania.rs
Sve ostalo je nebitno.

Portal www.nogomania.com jedan je od najposećenijih sa sportskim sadržajem u regionu.

Na dnevnom nivou se nude sadržaji iz sveta fudbala, a na medijskom prostoru prisutan je od 2000. godine.