
(foto: Posnetek zaslona)
Istorija se ponavlja, a fudbalski svet ponovo plače sa najtrofejnijim trenerom današnjice. Pre tačno 14 godina, Pep Gvardiola je slomio srca navijačima Barselone kada je napustio tim sa Mesijem, Ćavijem i Inijestom. Sada, u gotovo identičnom, emotivnom scenariju, 55-godišnji katalonski stručnjak napušta Mančester Siti.
Godine 2012. planeta je gledala suze na prepunom "Kamp Nou" stadionu dok se na velikom semaforu vrteo video "Gracias, Pep". Gvardiola je tada uzeo godinu dana odmora, a potom se preko Bajerna lansirao u Englesku. Četrnaest godina kasnije, svedoci smo novog emotivnog sloma – Pep Gvardiola je prelomio i zvanično napušta Mančester Siti posle deset godina nezapamćenih uspeha.
Šta će legendarni menadžer raditi u budućnosti i gde nastavlja karijeru, za sada ostaje potpuna misterija. Međutim, njegov oproštaj od stadiona "Etihad", igrača i vernih navijača već je ušao u istoriju engleskog fudbala.
Klub je za svog najuspešnijeg trenera pripremio poseban video-snimak u kojem su se navijači Sitija smenjivali sa porukama zahvalnosti i emotivnim pozdravima. Dok je gledao te kadrove, 55-godišnji Katalonac jedva je uspevao da zadrži suze, potpuno savladan emocijama.
"Zbog tebe smo videli stvari koje nismo mogli ni da zamislimo"
Ova rečenica jednog od navijača iz pomenutog videa na najbolji mogući način je sumirala sve ono što je Pep Gvardiola uradio za Građane u protekloj deceniji.
Od kluba koji je živeo u senci slavnijeg gradskog rivala, Gvardiola je stvorio apsolutnu mašineriju, promenio DNK engleskog fudbala, osvojio pregršt titula Premijer lige i doneo toliko sanjani trofej Lige šampiona na Etihad.
Odlazak fudbalskog genija ostavlja ogromnu prazninu u Premijer ligi, a Mančester Siti se sada suočava sa najtežim mogućim zadatkom – kako započeti novu eru nakon što je otišao čovek koji im je podario najlepše fudbalske snove.