
(foto: Zvanični FB/TW/IG kluba/saveza)
Evropska fudbalska unija (UEFA) donela je radikalnu odluku koja je uzdrmala fudbalski istok Evrope. Azerbejdžanski klub Turan Tovuz zvanično je izbačen iz Konferencijske lige za predstojeću sezonu zbog umešanosti u aktivnosti povezane sa nameštanjem utakmica!
Turan Tovuz je iza sebe imao istorijsku sezonu, završivši na trećem mestu domaćeg šampionata, čime je na terenu obezbedio vizu za kvalifikacije Konferencijske lige. Ipak, slavlje je kratko trajalo.
Predsednik Apelacionog tela UEFA potvrdio je ove srede da azerbejdžanski klub ne ispunjava stroge kriterijume za učešće u evropskim takmičenjima zbog "direktnog i/ili indirektnog učešća u aktivnostima usmerenim na nameštanje ili uticanje na ishod utakmica na nacionalnom ili međunarodnom nivou".
Greh iz 2019. godine: Sedmorica igrača obeležila klub
Čelnici kluba odmah su se oglasili saopštenjem i pojasnili da ova drakonska kazna zapravo proizilazi iz disciplinskog postupka koji datira još iz sezone 2019/20. Tada je Fudbalski savez Azerbejdžana (AFFA) doživotno suspendovao sedmoricu fudbalera ovog kluba (koji se tada takmičio u Prvoj ligi) zbog dokazanog učešća u nečasnim radnjama.
Iz kluba poručuju da neće sedeti skrštenih ruku i da su u ovoj sezoni sve postigli isključivo na sportski način.
"U sezoni iza nas završili smo kao treći, poštujući sve sportske principe. Disciplinski komitet UEFA je sproveo istragu o slučaju iz sezone 2019/20 kada je AFFA kaznila sedmoricu naših tadašnjih igrača. Mi ćemo preduzeti sve pravne korake i žalićemo se Sudu za sportsku arbitražu (CAS) u Lozani kako bismo osigurali učešće", navodi se u saopštenju.
Uprkos hladnom tušu iz Niona, u klubu tvrde da se pripreme za evropsku scenu nastavljaju po ranije utvrđenom planu i da veruju u pozitivan ishod pred sudom u Švajcarskoj.